Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej
Zespół nr 1
ul. Raciborska 27
40-074 Katowice

TELEFONY
- Centrala: 32 42 00 100

- Dyżurka lekarska: 32 42 00 413
- Dyżurka pielęgniarska: 32 42 00 410


Nowootwarty Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej jest integralną częścią Katowickiego Centrum Onkologii, co pozwala na kompleksowe interdyscyplinarne leczenie pacjentów z chorobami nowotworowymi. Działając w strukturach Katowickiego Centrum Onkologii Oddział ściśle współpracuje z Poradnią Onkologiczną i Chirurgiczną, ma także pełny dostęp do Pracowni Tomografii Komputerowej i Rezonansu Magnetycznego, Pracowni Mammografii oraz Pracowni Endoskopowej, co pozwala na szybkie wykonanie niezbędnych badań i optymalizację procesu diagnostyczno-terapeutycznego.

Oddział dysponuje 22 łóżkami szpitalnymi w salach jedno-, dwu- i trzyosobowych z własnym, pełnym węzłem sanitarnym. Zespół chirurgiczny tworzą chirurdzy przeszkoleni w czołowych ośrodkach polskich i światowych.

W oparciu o aktualną wiedzę medyczną, u każdego chorego podejmowane są indywidualne decyzje odnośnie strategii postępowania w zależności od lokalizacji choroby, zaawansowania oraz stanu ogólnego pacjenta. Pacjenci leczeni w Oddziale Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej są kwalifikowani do leczenia skojarzonego w zależności od wskazań:
- z radioterapią przed- i pooperacyjną (w tym brachyterapią)
- z chemioterapią przed- i pooperacyjną

Połączenie metod chirurgia+radioterapia+chemioterapia ustalane jest w zespole wielospecjalistycznym na konsyliach przed rozpoczęciem leczenia, indywidualnie dla każdego pacjenta, a leczenie uzupełniające zabieg operacyjny prowadzone jest w oddziałach Katowickiego Centrum Onkologii.

Leczenie chirurgiczne w naszym Ośrodku obejmuje nowotwory:
 • piersi: leczenie oszczędzające (breast conserving therapy), biopsja węzła wartowniczego (metoda izotopowa obejmująca przedoperacyjną limfoscyntygrafię i śródoperacyjną lokalizację węzła wartowniczego przy użyciu gammakamery oraz równoczasowo stosowana metoda barwnikowa), radykalna zmodyfikowana masektomia, leczenie rekonstrukcyjne
 • przewodu pokarmowego: żołądka, jellita cienkiego i grubego oraz odbytnicy, pierwotne i przerzutowe nowotwory wątroby
 • czerniaka skóry (wycięcie ogniska pierwotnego, biopsja węzła wartowniczego, leczenie operacyjne przerzutów do węzłów chłonnych)
 • tarczycy
 • nerek
 • nadnerczy
 • mięsaki
 • inne
Oddział współpracuje z Oddziałem Ginekologii Katowickiego Centrum Onkologii w zakresie leczenia nowotworów narządu rodnego.Zarządzający Oddziałem:
 • dr n. med. Bogusław Mąka - specjalista chirurgii onkologicznej
Kadra lekarska:
 • dr n. med. Marek Heitzman - specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej
 • dr hab. n. med. Damian Ziaja - specjalista chirurgii ogólnej, naczyniowej i angiologii
 • lek. med. Jacek Klimunt - specjalista chirurgii ogólnejDodatkowe materiały:
     
W celu poprawnego działania strona wykorzystuje mechanizm plików cookies.
Dalsze przeglądanie stron oznacza zgodę na zapisywanie tych plików w urządzeniu, z którego korzystasz.
W przypadku braku zgody, należy wyłączyć obsługę plików cookies w przeglądarce.
© 2003 by